Mąka chlebowa jest na ogół dosyć wartościowa pod względem odżywczym. Dlaczego więc może być używana na ogromną skalę? Pszenica jest podstawowym i najbardziej regularnie uprawianym surowcem konsumpcyjnym w Polsce (i trzecim na ziemi, po kukurydzy i również ryżu), a kupowana z niej mąka chlebowa ma mnóstwo zastosowań, zarówno przy użyciu skali przemysłowej, jak i w domu.

Do czego może być wykorzystywana mąka chlebowa?

Warto wiedzieć, że mąka chlebowa przydaje się do:

  • wypieku chleba;
  • przygotowania wyrobów cukierniczych;
  • wyrobu makaronów;
  • smażenia naleśników;
  • pieczenia ciast;
  • lepienia pierogów;
  • robienia sosów;
  • zagęszczania garnka zupy.

Należy jednak wiedzieć, że jest to w dużej mierze związane z masową uprawą pszenicy jak również daleko posuniętą mechanizacją procesów uzyskiwania mąki, a nigdy z jej właściwościami odżywczymi jak również prozdrowotnymi. Te bowiem nie mogą wyróżniać się niczym szczególnym.

Co możemy znaleźć w mące chlebowej?

Mąka chlebowa, choć wciąż ciesząca się zaufaniem, coraz częściej zastępowana jest przez świadomych konsumentów mąkami tworzonymi z innych surowców, a okazuje się, że nie do końca słusznie, gdyż posiad ona całe mnóstwo cennych składników. Zawiera ona mnóstwo węglowodanów i tylko niewielką ilość witaminowych dodatków. Dotyczy to w szczególności jasnego koloru chleba, który znajduje się w większości rodzajów dostępnego nam w sklepie pieczywa.

Jakie są podstawowe własności mąki chlebowej?

Rodzaj i typ są bezpośrednio związane z właściwościami odżywczymi mąki chlebowej, w tym szczególnie z takimi parametrami jak: wartość kaloryczna, zawartość błonnika rozpuszczalnego, a także dodatki witaminowe. Każde badanie wyraźnie pokazuje, że mąki pełnoziarniste oferują mniej kalorii i posiadają znacznie więcej cech prozdrowotnych.

Jaka jest na ogół cena mąki chlebowej?

Wartość mąki chlebowej jest przystępna i wynosi od 3 do 6 złotych za kilogram, przy czym produkty wyższego typu są zazwyczaj droższe (choć nie jest to reguła bezwarunkowa). Mąka do pieczenia chleba jest chyba najtańsza na rynku, co związane jest zarówno z jej dostępnością rozmiarową, jak i niską zawartością witamin i minerałów.

Gdzie można kupić mąkę chlebową?

Można ją łatwo nabyć w różnych supermarketach, dyskontach i sklepach spożywczych. Produkty znacznie lepszej jakości, uzyskiwane z ziaren pochodzących z upraw ekologicznych i naturalnych, są również do kupienia w sklepach spożywczych, zazwyczaj w cenie około 6 zł za 1 kg.